Hubert Rutkowski przy fortepianie

Koncert pianisty Huberta Rutkowskiego.


Światowej sławy pianista Hubert Rutkowski wystąpi w rodzinnym Krasnem. Hubert Rutkowski ur. w 1981 r, pianista, profesor Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu pochodzący z Krasnego. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Hanowerze w 2007 roku. „Gramophone Magazine” opisał go jako wrażliwego poetę dźwięku, a jego interpretacje jako bliższe stylowi Friedmana czy Paderewskiego. Hubert Rutkowski jest ceniony za szczególne poczucie swobody, formy i zmysłową radość w grze oraz za wrażliwość i stylowość interpretacji przy doskonałym warsztacie pianistycznym.

Muzyka polska zajmuje szczególne miejsce w repertuarze i działalności artystycznej pochodzącego z Krasnego pianisty. Ważnym momentem w karierze Huberta Rutkowskiego było dokonanie nagrań płytowych nieznanych dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia Fryderyka Chopina oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008). W Roku Chopinowskim 2010 artysta zrealizował nagranie Pupils of Chopin dla wytwórni Naxos oraz koncertów fortepianowych uczniów Chopina z Polską Orkiestrą Radiową.

Artysta prowadzi aktywną działalność koncertową w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA. Koncertował w ramach festiwali takich, jak m.in. Schleswig Holstein Musik Festival, Husum Klavierfestival, Ars Longa Music Festival w Moskwie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Paderewskiego w Paso Robles (USA), Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi. W lipcu 2015 roku debiutował w Laeiszhalle-Musikhalle w Hamburgu, gdzie wykonał Koncert fortepianowy f-moll Chopina z Hamburger Symphoniker pod dyrekcją Ulricha Windfuhra.

W maju 2016 roku dokonał polskiej premiery Diversions op. 21 na lewą rękę Benjamina Brittena z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Kulminacją tego sezonu artystycznego był recital w ramach Husum Klavierfestival w Niemczech, gdzie artysta zaprezentował program z muzyką polską, tj. utwory T. Leszetyckiego, I. J. Paderewskiego, I. Friedmana oraz W. Lutosławskiego.

Hubert Rutkowski przy fortepianie
fot. by Raimar von Wienskowski

W ostatnich latach pasją Huberta Rutkowskiego stały się fortepiany historyczne. Jako pianista i pedagog współpracuje z Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu, gdzie prowadzi cykl koncertów na instrumentach kolekcji A. Beurmanna. W roku 2013 nagrał płytę z utworami C. Debussy’ego na fortepianie Erarda (1880), a w roku 2015 z utworami F. Chopina na fortepianie Pleyela (1847) dla brytyjskiej wytwórni Piano Classics.

Pianista jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn (2005). Po ukończeniu studiów w Warszawie odbył studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj. W latach 2005-2009 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Jewgenija Koroliova.

W kwietniu 2010 roku, w wieku 28 lat, wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu. W kwietniu został wybrany na stanowisko kierownika Katedry Fortepianu tejże Uczelni. Od roku 2011 prowadzi również klasę fortepianu w Hochschule für Künste w Bremie.

W 2013 roku powołał do życia Niemiecki Konkurs Pianistyczny Muzyki Polskiej w Hamburgu, którego trzecia edycja odbędzie się w lipcu 2017 roku. Konkurs obejmuje swym zasięgiem uczelnie i szkoły muzyczne w Niemczech. Jednym z najważniejszych osiągnięć konkursu jest przyznana nagroda – nagranie płyty z utworami polskiego pianisty i kompozytora Józefa Hofmana dla wytwórni Naxos.

Za działalność artystyczną, pedagogiczną i menadżerską w obszarze kultury został odznaczony prestiżową nagrodą Berenberg-Kulturpreis w Hamburgu (2013). Pianista występuje z renomowanymi artystami i dyrygentami, takimi jak Lilya Zilberstein, Alexei Lubimov, Łukasz Borowicz, Martin Haselböck, Jamie Phillips czy José Maria Florêncio.

Hubert Rutkowski jest dyrektorem artystycznym Chopin Festival w Hamburgu, jak również inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Teodora Leszetyckiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

W kwietniu 2010 roku wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu. Od 2014 roku jest kierownikiem Katedry Fortepianu tejże Uczelni.





Pani Edyta Kozera zabiera głos

"Szkolenia MOWES".


W dniu dzisiejszym w naszej bibliotece odbyło się spotkanie animacyjne z ekspertem Panią Edytą Kozerą dla przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich dotyczące możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych oraz logiki projektowej i pisania projektów. Spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyna Walat animatorka MOWES wprowadzając uczestników w temat i zachęcając do aplikowania po środki w ramach ogłaszanych naborów. Było jak zawsze profesjonalnie, twórczo i kreatywnie. Dziękujemy za współpracę.





Zdjęcie zbiorowe artystów i organizatorów na scenie

"Dzień Kobiet".


Muzycy występujący na scenie tegorocznego wydarzenia

Silne, odważne, romantyczne, inteligentne, kreatywne, twórcze… takie właśnie są kobiety! 8 marca tradycyjnie – od ponad stu lat – obchodzimy ich święto. W sobotnie popołudnie 5 marca 2022 roku w niezwykłą muzyczną podróż mieszkanki Gminy Krasne i nie tylko zabrali młodzi muzycy, którzy przygotowali koncert pt. Muzyka jest Kobietą prezentując polskie niezapomniane utwory m.in.: Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego, Czesława Niemena, Andrzeja Rosiewicza, Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz zespołów: Kobranocka, Czerwone Gitary, Skaldowie, Trubadurzy, Dżem i Wilki.

Zdjęcie chóru dziecięcego Nutki podczas występu na dzień kobiet i publiki

Miłą niespodzianką rozpoczynającą koncert był magiczny występ chóru dziecięcego Nutki działającego przy Szkole Podstawowej w Krasnem pod kierownictwem Pani Katarzyny Magnuszewskiej. Nasi najmłodsi artyści zaprezentowali utwór: Mam tę moc i Ramię w ramię, udzielając tym samych swojego wsparcia dla ukraińskich dzieci.

Zebrani goście zasłuchani w muzykę płynącą ze sceny

Sala wypełniona była po brzegi gośćmi, którzy oklaskiwali znakomite wykonania utworów m.in.: Zatańczysz ze mną jeszcze raz, Byłaś serca biciem, czy też Najwięcej witaminy, Anna Maria, Baśka itp. W szczególności zaś dzieci. Koncert w pełni zasługuje na miano wyjątkowego i udanego! Dziękujemy muzykom i dzieciom zaangażowanym w przygotowanie koncertu, przede wszystkim, Paniom bohaterkom tego sympatycznego wieczoru…Nie spodziewałyśmy się, że w tym roku Dzień Kobiet będziemy obchodzić w cieniu strasznej wojny i fali ukraińskich imigrantek potrzebujących pomocy. Nasza Gmina jednoczy się w pomocy dlatego też podczas koncertu zorganizowano zbiórkę dla matek i dzieci uciekających przedwojną.Podczas koncertu wystąpili:Chór dziecięcy Nutki oraz

grafika przedstawiająca instrumenty muzyczne po prawej stronie

Muzycy, którzy są uczestnikami m.in. Zaduszek Muzycznych i innych okazyjnych projektów muzycznych.Adam Bochenek – perkusista i basista z Pułtuska, gra w zespołach Maciej Komorowski Band i Bobcat. Groźnie wyglądający sympatyk ciężkich brzmień o gołębim sercu.Arek Otłowski – multiinstrumentalista z Karniewa, gra na basie w Maciej Komorowski Band, umie też czarować looperem.Maciej Komorowski – pułtuski Eric Clapton, gitarzysta i twórca w zespole Carol Markovsky, wielki sympatyk bluesa i szachów.

grafika przedstawiająca perkusje po prawej stronie

Szymon Fabisiak – wokalista o wspaniałym głosie i twórca w zespole Carol Markovsky, Simon & Simon. Występuje także w pułtuskim projekcie Sour Boys. Pała wielką namiętnością do gry na basie.Szymon Żmijewski – lokalny Pavarotti keyboardu, wokalista, i twórca w zespołach Carol Markovsky i Simon & Simon. Dziękujemy także Panu Kacprowi Nowickiemu i MDK w Makowie Mazowieckim za pomoc i udostępnienie nagłośnienia oraz OSP w Krasnem za udostepnienie sali.





Zdjęcie grupowe młodzieży szkolenej z wychowawczynią podczas warsztatów w bibliotece

"Warsztaty Filia".


NA CZAS I DOŚWIADCZENIA TRUDNIEJSZE W ŻYCIU DZIECKA
Nie zawsze jest tak, że w dziecięcym pokoju, w dziecięcych myślach, w dziecięcym sercu, mieszka radość, spokój, poczucie bezpieczeństwa. Czasem czai się tam lęk, osacza samotność, przytłacza smutek. To „mroki dzieciństwa”. Trudno je rozświetlić. Nie odchodzą w niepamięć… Ale… są takie bajki… bajki pełne mądrych, ciepłych słów; bajki, które tulą i koją; bajki, które próbują „rozproszyć mroki dzieciństwa”, by na ich miejsce zaprosić choć nieśmiały promyczek uśmiechu i iskierkę nadziei. W Filii bibliotecznej w Zielonej rozpoczął się cykl działań czytelniczo – edukacyjnych pn. „BAJKA DOBRA NA WSZYSTKO”. Jest to projekt realizowany w oparciu o bajki terapeutyczne. W scenariuszach zajęć, poza czytaniem, znalazły się prace i zabawy plastyczne o charakterze terapeutycznym. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Zielonej z wychowawcą p. Jolantą Ogińską – Olszak. Pamiętajcie, że są takie bajki… Jolanta Perkowska Filia biblioteczna w Zielonej





Zapustowe Ostatki w Krasnem 01.03.2022

"Ostatki w Krasnem"


Ostatki to okres ostatnich dni w karnawale, ostatnich zabaw przed Wielkim Postem. Rozpoczynał je Tłusty Czwartek, a kończył wtorek poprzedzający Środę Popielcową. W ludowej tradycji zwane były też mięsopustem lub kusakami. Świętowano je hucznie i z rozmachem. Młodzi bawili się zwłaszcza w ostatni wtorek karnawału. Zapraszano wówczas muzykanta i przygotowywano rozmaite potrawy. Po wsi chodzili przebierańcy, którzy robili żarty, zaczepiali przechodniów, zapraszali do tańca i odgrywali rozmaite scenki. Zwykle w korowodzie pojawiały się postacie zwierzęce, takie jak niedźwiedź, koza, turoń, konik, bocian, żuraw, które miały pobudzić przyrodę do życia i przynosić domostwu dostatek i urodzaj. Mamy nadzieję, że barwny i wesoły pochód przebierańców zorganizowany w ostatki o godzinie 15.00 przez naszą bibliotekę stanie się nową tradycją w naszej gminie. Na czele stanie roztańczony miś, za nim bocian, anioł i śmierć oraz cała gama postaci zwierzęcych, bajkowych i innych. Całości dopełni muzykant wygrywający skoczne melodie. Korowód ma symbolicznie przywołać wiosnę, a przede wszystkim zaś zapewnić szczęście miejscom, które odwiedza.





Koncert z okazji dnia kobiet 5 Marca 2022, 18:00 Biblioteka w Krasnem

"Muzyka Jest Kobietą"


Wójt Gminy Krasne Michał Szczepański oraz GBP w Krasnem serdecznie zapraszają wszystkie panie (koniecznie z towarzystwem!) na koncert z okazji Dnia Kobiet pt. “Muzyka Jest Kobietą”. Wystąpią lokalni artyści, na codzień grający w różnych zespołach i projektach (m. in. Zaduszki Muzyczne): Adam Bochenek, Szymon Fabisiak, Maciej Komorowski, Arkadiusz Otłowski i Szymon Żmijewski. Zespół utworzony na tę szczególną okazję przedstawi taneczne utwory najbliższe sercom kobiet w różnym wieku oraz te wiernie oddające klimat obchodzonego święta. W repertuarze między innymi Krzysztof Krawczyk, Czesław Niemen, Andrzej Rosiewicz, Andrzej Zaucha, Seweryn Krajewski, czy Zbigniew Wodecki. Koncert rozpocznie muzyczna niespodzianka – krótki występ chóru dziecięcego Nutki z SP Krasne pod kierownictwem pani Katarzyny Magnuszewskiej. Czas jest trudny, ale niech połączy nas muzyka.

Do zobaczenia!





Biblioteka Otwarta w sobotę w godz. 8:00 - 12:00

"Soboty w bibliotece"


Uprzejmie informujemy czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem, że w 2022 roku zwiększamy ilość dni, w których będzie można skorzystać z księgozbioru biblioteki. Od lutego Biblioteka Publiczna będzie dodatkowo czynna w każdą ostatnią sobotę miesiąca, w godzinach od 8:00 do 12:00, za wyjątkiem okresu wakacyjnego (lipiec, sierpień).

Zapraszamy do skorzystania z usług biblioteki już w najbliższą sobotę, 26 lutego.





Zdjęcie grupowe Uczestnicy warsztatów za stołami w sali konferencyjnej

"Tłusty Czwartek"


Kamerzysta TVP3 podczas pracy

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest świętem zwyczajowym. W Polsce w tłusty czwartek prawie wszyscy pochłaniają duże ilości pączków z nadzieniem różanym (i nie tylko). Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to dalszej części roku nie będzie mu się wiodło.
My od rana zorganizowaliśmy wielkie pieczenie pączków na podstawie starych przepisów, tak by wszystkim wiodło się jak najlepiej. Udało się to dzięki uprzejmości gospodyń z KGW w Krasnem, za co pięknie dziękujemy. W pieczeniu pączków pomogły dzieci ze szkoły podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Magnuszewskiej.

Warsztaty obserwowała TVP3 Warszawa.





Młode czytelniczki i ich arcydzieło namalowane kredą na czarnej tablicy ściennej

"Biblioteka młodych"


zdjęcie szóstki dzieci w kolejce do wyporzyczalni

Takie dni lubimy najbardziej, kiedy nasza biblioteka rozbrzmiewa radosnym chichotem rozbawionych dzieci, kiedy młodzi ludzie zaprzyjaźnieni z książką, czekają w kolejce na to, by po raz kolejny opowiedziała im przecudowną opowieść. To piękne, kiedy słowo pisane i młody człowiek spotykają się za naszym pośrednictwem. To właśnie wtedy czujemy się wyjątkowo i za to jesteśmy Wam niezmiernie wdzięczni.

Pozdrawiamy serdecznie naszych młodych przyjaciół biblioteki





17 lutego Światowy Dzień Kota

"Dzień Kota".


grafika przedstawiająca kotka po prawej stronie

17 lutego obchodziliśmy światowy dzień kota. Każdy miłośnik kotów mógł się cieszyć, gdyż jego pupil doczekał się swego święta.
Pierwszy raz koty świętowały we Włoszech, do Polski zwyczaj ten dotarł dopiero po szesnastu latach. Nie jest to nic innego jak manifest przeciwko krzywdzie zwierząt, pomaganie bezdomnym kotom, które straciły zdrowie lub dach nad głową oraz nakreślenie znaczenia tych mruczących stworzeń w życiu człowieka. Idea Dnia Kota w naszym kraju zrodziła się dzięki Wojciechowi Kurkowskiemu, który wyszedł z pomysłem akcji „Rasowce – dachowce”, która do tej pory zbiera dary na rzecz bezdomnych zwierząt. Obecnie patronat sprawuje Fundacja Viva oraz program w TVP Warszawa „Mój pies i inne zwierzęta”.






Nasi partnerzy