III dyktando przasnyskie -wersja online 20.02.2022(niedziela) godz. 16:00

"Dyktando Przasnyskie".


Kochani czytelnicy, drodzy mieszkańcy powiatu przasnyskiego zachęcamy was wszystkich do udziału w trzeciej edycji Dyktanda Przasnyskiego.

Koniecznie zajrzyjcie na stronę naszych przyjaciół z przasnysza by dowiedzieć się więcej.

MBP im Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu zaprasza na III dyktando przasnyskie 20.02.2022 godz. 16:00

Powyższy projekt został przygotowany przez Miejska Biblioteke Publiczną w Przasnyszu





14 lutego Walentynki Miłość trea wiecznie

"Walentynki 2022".


Walentynki (ang. Valentines Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Historia walentynek

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.

Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.

Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott (1771-1832).

Walentynki w Polsce

grafika przedstawiająca amokra oraz  białe i czerowne baloniki po prawej stronie Walentynkowe akcesoria, czerwone serca, miśki i poezja w archidiecezji przemyskiej

Bombonierka z czekoladkami, popularny prezent walentynkowy

Kwiaty, takie jak czerwone róże, są często wysyłane w Walentynki

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Jedyne i największe w Polsce odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą „Walentynki Chełmińskie”. Za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP (1280–1320) relikwii św. Walentego, połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.

Zwyczaje

Wieża Taipei 101 podczas walentynek

Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni, na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący 25 lub 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. W Terni w tym dniu wręczana jest również nagroda „Rok Miłości”. W roku 1997 list do par narzeczonych przesłał również Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy przy grobie świętego Walentego.

Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych. Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem.

Krytyka walentynek

grafika przedstawiająca amokra oraz  białe i czerowne baloniki po lewej stronie Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

Dla osób niepozostających w związkach, tzw. singli (szczególnie określających się jako quirkyalone) walentynki mają charakter opresywny, związany z „tyranią bycia w związku” i piętnujący osoby żyjące w pojedynkę. Z tego powodu 14 lutego został uznany przez społeczność quirkyalone za International Quirkyalone Day, mający być w zamierzeniu antywalentynkami[.

Z powodu pogańskiego pochodzenia obchodzenie walentynek odrzucają Świadkowie Jehowy.

W takich krajach jak Pakistan czy Indie zwyczaje walentynkowe, również wysyłanie kartek, są potępiane jako niezgodne z duchem islamu.

źródło wikiperia




Czy WALENTYNKI z książką to dobry pomysł?

zdjęcie stoiska z zapakowanymi książkami na walentynkową uroczystość Czy można zakochać się w książce?

Jak najbardziej!

Nasza Biblioteka zaprasza naszych Czytelników do udziału w akcji "Zakochaj się w książce”. Od poniedziałku 14 lutego do piątku 18 lutego każdy będzie mógł wypożyczyć książkę niespodziankę.

Pozwólcie się zatem porwać w niesamowity świat literatury!

Tytuł wypożyczonej książki poznasz dopiero w domu! Książki bowiem, zostały ozdobnie zapakowane w szary papier z czerwonymi serduszkami. Jeśli nie macie planów walentynkowych pozwólcie się zaprosić na randkę w ciemno i uwieść literaturze.

- Odwiedzicie nas w dniach 14.02-18.02.2022 r.
- Spośród przygotowanych książek wybierzcie tę jedyną, idealną na ten wyjątkowy czas.
- Podzielcie się z nami na Facebooku tytułem książki wypożyczonej w ramach akcji „Randka w ciemno z książką” oraz opinią na jej temat.


A w naszej filii przywita was "ROMANS ZA UŚMIECH"

Stoisko z porozkładanymi książeczkami do adopcji z okazji święta

- walentynkowa akcja adopcji książek trwać będzie do końca lutego.

Zapraszamy.

Czerwone serduszko Czerwone serduszko Czerwone serduszko





Na zdjęciu Julita Mrczek i uczestnicy warsztatów fotoferie

"FotoFerie 2022" podsumowanie.


W dniach 1 i 3 lutego nasza biblioteka gościła młodzież w wieku 14-19 lat, która brała udział w ogólnodostępnych warsztatach fotograficznych. Zajęcia z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem poprowadziła Pani Julita Mroczek Fotografia, która od wielu lat pasjonuje się fotografią.

Celem przeprowadzenia warsztatów było nabycie i podniesienie umiejętności wykonywania zdjęć, poprawa poczucia estetyki, nauka postrzegania i rejestracji obrazu, nabycie umiejętności selekcji zdjęć oraz zmuszenie się do myślenia przy fotografowaniu.

Zagadnienia omawiane na warsztatach to także:
- fotografia - co to jest?

podstawowe cechy światła

  • kompozycja fotograficzna ( jak budujemy kompozycję, zasady i reguły)
  • budowa aparatu i jego funkcje
  • nauka ustawiania ekspozycji, czyli ISO, czas, przysłona,
  • poznawanie podstawowych zagadnień np. co to jest balans bieli,
  • co to jest głębia ostrości i jaki ma wpływ na ostateczny wygląd fotografii.

Wszyscy lubimy fotografować. Współczesna technika umożliwia każdemu dostęp do aparatu fotograficznego, począwszy od telefonu komórkowego, a skończywszy na aparatach profesjonalnych. Warsztaty poprowadzone przez doświadczonego fotografika oraz praktyka w tej dziedzinie, mamy nadzieję spowodowały znaczną poprawę świadomości uczestników na tematy związane z tworzeniem obrazu fotograficznego i jego publikacji. Umożliwiły także podniesienie walorów estetycznych wykonywanych zdjęć, a dodatkowo wyjątkowa atmosfera biblioteki i wszechobecna książka zaowocowały także powiększeniem grona naszych czytelników i mamy nadzieję, że kolejnych przyjaciół biblioteki.

Po zakończeniu cyklu warsztatów efekty zostaną zaprezentowane na wystawie powarsztatowej pt. ,,Nieoczywiste Krasne” towarzyszącej obchodom 650- lecia Krasnego.

Pani Julicie Mroczek dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia, a wszystkim uczestnikom za udział i czekamy na piękne kadry z Krasnego.





Drugi luty Dzień Pozytywnego Myślenia

Dzień Pozytywnego Myślenia


Wczoraj świętowaliśmy wyjątkowy dzień. Bo przecież 2 luty to Dzień Pozytywnego Myślenia a w naszej bibliotece znajdziecie mnóstwo pozycji książkowych, które wprowadzą Was w dobry nastrój.
A skoro świętujemy tak pozytywne święto to przydałby sie jakiś cytat my wybralismy frarment z książki Muminki

"Jutro będzie nowy, długi dzień. Twój własny, od początku do końca. To przecież bardzo przyjemna myśl.Tove Jansson, Tatuś Muminka i morze"

Zapraszamy!!!





Gminna Bibliotela Publiczna w Krasnem Ferie Zimowe 2022

Ferie 2022


No i wystartowały Ferie zimowe 2022.

W tym roku dla naszych Czytelników wyczarowaliśmy coś wyjątkowego!

W programie po raz pierwszy „Fotoferie” stacjonarne warsztaty fotograficzne oraz zdalne warsztaty „Dziennikarstwo online” organizowane w ramach projektu „Sieć na kulturę”

Więcej informacji odnośnie organizowanych szkoleń znajdziesz poniżej:


Warsztaty Fotograficzne

Zapraszamy młodzież na przygodę z fotografią w Krasnem.
Nie musisz się znać na obsłudze aparatu! Wszystkiego Cię nauczymy!



Dziennikarstwo Online

Zapraszamy na BEZPŁATNE szkolenia online dla młodzieży!
Zorganizuj czas w ferie i zapisz się na szkolenie z „Dziennikarstwa online” w ramach projektu „Sieć na kulturę”.



Zajęcia stacjonarne będą odbywać się w reżimie sanitarnym.





Na zdjęciu Dyrektor Placówki Pani Renata Żmijewska z nagrodą im. Kierbedziów

"Ulobiona postać z bajki" rozdanie nagród.


W dniu 21 stycznia 2022 r w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów wszystkim uczestnikom konkursu pt. „Ulubiona postać z bajki” dla uczniów klas I – III zorganizowanego przez naszą bibliotekę.

Decyzją Komisji Konkursowej laureatami konkursu zostali:

Krasne

  • Miejsce I: Julia Cieślak klasa IIa
  • Miejsce II: Amelka Lewicka klasa IIb
  • Miejsce II: Maja Chmielińska klasa I
  • Miejsce III: Zuzia Gołota klasa IIb
  • Miejsce III: Jakubowski Igor klasa IIa
  • Wyróżnienie: Liliana Prekiel klasa I
  • Wyróżnienie: Ruszczyńska Gabriela III

Zielona

  • Miejsce I: Amelia Kuruc klasa II
  • Miejsce II: Miłosz Malinowski klasa III
  • Miejsce II: Weronika Karbowniczek klasa II
  • Miejsce III: Dawid Dąbrowski klasa I
  • Miejsce III: Jan Szczepański klasa I

Przy okazji udało nam się również nagrodzić najlepszych czytelników 2021 r.

Uhonorowani zostali:

  • Liliana Prekeil
  • Kurzyńska Maria
  • Chmielińska Maja
  • Jakub Nowociński
  • Podgórska Patrycja

Jeszcze raz serdecznie wszystkim gratulujemy!





Wesołych Świąt

Życzenia


Zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt 🎄❤🎁Narodzenia Pańskiego. Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy w blasku choinkowych świec. Wszelkiej pomyślności❤ w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym życzą:

Dyrektor GBP w Krasnem
Wraz z pracownikami





Biblioteka Nieczynna 24 grudnia (piątek)

Wolny Piątek 24.12


Dzień 24 grudnia 2021 r. ( piątek ) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej za święto przypadające w sobotę tj. 25 grudnia 2021 r.





Na zdjęciu Zespół Ludowy Krasne podczas występu wigilijnego

Tradycyjne spotkanie wigilijne:


W sobotę 18 grudnia 2021r odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne Ludowego Zespołu Krasne🎼🎤 oraz KGW Krasne❤. Była to okazja do złożenia życzeń świąteczno - noworocznych oraz podziękowania za wkład w ochronę naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie tradycji ludowych w naszej gminie. Wszyscy uczestnicy wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki oraz tradycyjnie przełamali się opłatkiem. Bo czas Bożego Narodzenia to magiczny czas....





Na zdjęciu Dyrektor Placówki Pani Renata Żmijewska z nagrodą im. Kierbedziów

Ceremonia wręczenia nagród im. Kierbedziów


Uroczyste wręczenie Nagród .im Kierbedziów odbyło się w poniedziałek 22 października o godzinie 11:00 w nieco okrojonym gronie i przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Spotkanie prowadziła Natalia Piaskiewicz , która po krótkim wstępie i przywitaniu gości przemawiali kolejno Dyrektor i Wicedyrektor Biblioteki na Koszykowej. Wraz z zakończeniem ich przemówienia rozpoczeła ceremonia wręczenia nagród laureatom z roku 2020 i 2021. Nagrody odebrali :

  • Zasłużony dla Bibliotek Mazowsza 2020: Anna Skubisz-Szymanowska
  • Praca z czytelnikiem 2020: Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
  • Działalność instrukcyjno-metodyczna 2020: Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce
  • Pielęgnowanie tożsamości regionalnej 2020: Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie
  • Działalność kulturalna 2020: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim
  • Zasłużony dla Bibliotek Mazowsza 2021: Mieczysław Romanik
  • Praca z czytelnikiem 2021: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem
  • Działalność instrukcyjno-metodyczna 2021: Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim
  • Działalność kulturalna 2021: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, Biblioteka na Tynieckiej w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Nagroda im. Kierbedziów została ustanowiona przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy (Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego) na cześć fundatorów jej zabytkowej siedziby – Eugenii i Stanisława Kierbedziów.Laureaci Nagrody to współcześni „Kierbedziowie” – osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w działalność na rzecz książki, bibliotekarstwa i czytelnictwa. Pragniemy podziękować szanownemu Kolegium za dostrzeżenie i nagrodzenie naszej Skromnej Biblioteki.To dla nas prawdziwy zaszczyt i olbrzymie wyróżnienie






Nasi partnerzy