W niedzielę 21.11.2021 r. odbył się XXV Ogólnopolski Festiwal Twórczości Religijnej Iłowo-Osada "FERA 2021". Gminę Krasne na festiwalu godnie reprezentował "Zespół Ludowy Krasne" który werdyktem jury zajął 2 miejsce Gratulujemy !
KRZEPIĄCA TROSKA O… i biblioteką zgłębiali uczniowie klasy II i III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Zielonej. Znaczną część czasu przeznaczonego na biblioteczną wizytę, poświęciliśmy literaturze dziecięcej, w której pojawiają się akcenty patriotyczne i wątki historyczne. Wśród przedstawionych pozycji znalazły się książki powstałe na podstawie wspomnień; książki o miłości, poświęceniu, pasji i nadziei; książki, które szerzą wartości patriotyczne i wartości moralne; książki „… o trudnych czasach i pięknych ludziach”; książki będące lekcją historii - historii, która czasem „…brzmi jak bajka…”Dziękuję wychowawcom – pani Ewie Różak – Karaśkiewicz i pani Janinie Rydzewskiej za krzepiącą troskę, jaką obejmują tę sferę edukacji, w której doceniana i podkreślana jest wartość kontaktu człowieka z książką.
Jolanta Perkowska
Filia Biblioteczna w Zielonej
ZAPRASZAM
103 lata temu wraz z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec, naród polski w dwóch dniach, 10 i 11 listopada uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości. Nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj. Od tego czasu świętowaliśmy każde obchody tej rocznicy bardzo hucznie i na wiele sposobów. Tego dnia marsze patriotyczne, spektakle, koncerty gromadziły całe rzesze Polaków.
Życzymy wszystkim miłego świętowania. Niech żyje Polska niech żyje Niepodległość!!!
Checie dowiedzieć się jak świętowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem? Przeczytajcie ktrótką relację w dalszej części artykułu.
Uroczysty apel 10 listopada
Dnia 10 listopada zostaliśmy zaproszeni☺️ do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem na uroczysty apel z okazji święta 11 listopada zwanego Świętem Niepodległości🇵🇱. W tym roku przypada 103 rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności🇵🇱.
Uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej przybliżyli historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze. Pieśni patriotyczne wykonał chór szkolny w którego, składzie znaleźli się uczniowie klas I-III. Na zakończenie uroczyście wszyscy zgromadzeni odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego.
Dziękujemy za możliwość przeżycia wspólnie naszego święta Niepodległości
„Ocalić od zapomnienia”, „Nie można żyć bez światła”, „Jaworze rodzinny”, „Do kołyski”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Droga która idę”, czy „Człowieczy los” – to tylko niektóre z utworów zaprezentowanych podczas „Zaduszek Muzyczno - Poetyckich". Przybyli na wczorajszy wieczór, licznie zgromadzeni uczestnicy, mieli okazję wsłuchać się nie tylko w znane wszystkim utwory muzyczne w wykonaniu lokalnych Artystów, ale także w wiersze m.in. Juliana Tuwima, Ryszarda M. Grońskiego. Liryczny wieczór 7 listopada 2021, w niezwykłym klimacie podziemi Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krasnem, pozwolił wszystkim zgromadzonym przeżyć niezwykłe chwile przepełnione nostalgią i wzruszeniem. Listopad jest miesiącem, w którym częściej wspominamy tych, którzy odeszli.
Mimo, że okres Wszystkich Świętych już minął, to chcemy jeszcze raz skierować nasze myśli w tę stronę. Wspomnieć zmarłych i "przeanalizować" śmierć w sposób trochę inny od tych, do których już przywykliśmy. Trudno wspominać bliskich, których zabrała pandemia, choroba, czas… i mówić o ich odejściu bez emocji i wzruszenia, które udzieliło się wszystkim uczestnikom. Nostalgiczny wieczór, wśród nagrobków Rodu Krasińskich, zakończył się modlitwą za zmarłych, którą odmówił ks. Proboszcz Parafii Parafia św. Jana Chrzciciela w Krasnem Krzysztof Kujawa. Zapalono także symboliczne znicze pod pomnikiem Jana Pawła II.
Dziękujemy wszystkim wspaniałym Artystom i licznie zgromadzonym uczestnikom, którzy, mamy nadzieję, zabrali ze sobą przesłanie naszych bliskich: żeby iść własna drogą…., żyć w blasku światła…. I uśmiechać się do ludzi… Dziękujemy także Wójtowi Gminy Krasne Panu Michałowi Szczepańskiemu oraz Ks. Krzysztofowi Kujawie za pomoc i wsparcie w organizacji wydarzenia. ,,Życie ludzkie jak iskra, jak płomyk zdmuchnięty powiewem wiatru, jak wiersz niedokończony – błyska i gaśnie”, ale przecież coś pozostaje…
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
6 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Zielonej oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I - III Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem, ten szczególny dzień spędziły w towarzystwie wyjątkowego gościa - Marshalla z „Psiego Patrolu”. Wizyta okazała się przemiłą niespodzianką, która zachwyciła wszystkich. Pląsy, śpiew i zagadki wypełniły czas spotkania. A my mieliśmy wspaniały przykład tego, jak chwile zwykłe zmienić można w chwile niezwykłe. Okazało się, że jest to możliwe nie tylko w bajkach… Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za tę zwielokrotnioną niezwykłość chwili. Wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę dyrekcji i nauczycieli obydwu szkół za przyjazne przyjęcie nas i za aktywne uczestnictwo w naszym wydarzeniu. Dziękujemy dzieciom za szczery zachwyt i za wspólną zabawę. Starszej młodzieży, która również entuzjastycznie reagowała na naszego gościa – Marshalla, także dziękujemy. Wasza radość jest naszą radością! Przypominamy o ogłoszonym konkursie plastycznym ,,Moja ulubiona postać z bajki” i czekających na uczestników nagrodach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem była gospodarzem wizyty studyjnej, która miała miejsce 26 października br. Odwiedziła nas grupa 25 Bibliotekarzy, pracujących w placówkach na ternie miasta Szczytna oraz powiatu szczycieńskiego. Wizytę rozpoczęliśmy od oprowadzenia uczestników po naszej bibliotece i historii, o tym jak wspólnie udało się nam stworzyć to wyjątkowe dla nas pracowników i mieszkańców centrum aktywności lokalnej. Nie mogło zabraknąć również pokazu multimedialnego, przedstawiającego działalność kulturalno-edukacyjną naszej placówki oraz słodkiego poczęstunku. Celem wizyty studyjnej było m.in.:
✔️ upowszechnianie sprawdzonych rozwiązań stosowanych w naszym środowisku bibliotecznym w zakresie usług dla różnych grup mieszkańców oraz promowanie partnerstwa i współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami,
✔️ integracja środowiska bibliotekarzy i nawiązywanie nowych kontaktów zawodowych.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum Rodu Krasińskich. Dziękujemy Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szczytna oraz wszystkim pozostałym gościom za wizytę i mamy nadzieję, że nasza mała biblioteka choć trochę zainspirowała nasze koleżanki i kolegów Bibliotekarzy do szukania nowych pomysłów promowanie i upowszechnianie czytelnictwa, pozyskiwanie środków zewnętrznych i działanie na rzecz lokalnej społeczności. Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji spotkania.
Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Pamiętamy o tym i miło nam uczestniczyć w działaniach związanych z tym szczególnym czasem, z inicjatywy bibliotekarki szkolnej i jednocześnie naszego pracownika p. Jolanty Perkowskiej naszą bibliotekę odwiedzają podopieczni Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem
W poniedziałek odbyła się edukacyjna wizyta kl. II a z Wychowawcą p. Iwoną Pikus.
W poniedziałek 4 października naszą Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem. Wizytę zawdzięczamy wychowawczyni maluchów Pani Lenie Filipczak i Pani Jolancie Perkowskiej bibliotekarce szkolnej, która z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w ramach współpracy z Gminna Biblioteką Publiczną w Krasnem, przygotowała edukacyjne spotkanie z dziećmi. W poniedziałek 4 października naszą Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem. Wizytę zawdzięczamy wychowawczyni maluchów Pani Lenie Filipczak i Pani Jolancie Perkowskiej bibliotekarce szkolnej, która z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w ramach współpracy z Gminna Biblioteką Publiczną w Krasnem, przygotowała edukacyjne spotkanie z dziećmi.
29.09.2021 obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania!
Promowaliśmy książkę głośno czytając dzieciom w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krasnem i dzieciom z oddziału przedszkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Zielonej które wraz z wychowawcą, panią Edytą Kozłowską, także uczestniczyły w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, wsłuchując się w treść wierszy o jesieni, autorstwa Doroty Gellner i Kaliny Jerzykowskiej . Dzięki tym jesiennym chwilom z książką, przedszkolaki poznały, między innymi, „Sprawdzony przepis” na to, „Jak się robi jesień…” i wiedzą już, że „Trzeba siąść w polu albo w lesie, zmieszać wór złota, słój czerwieni, szklankę brązu z łyżeczką zieleni i ostrożnie, powolutku posypać wszystko szczyptą smutku.” Pamiętajcie jednak, by smutku była rzeczywiście tylko odrobina.
Przypominamy że, głośne czytanie najmłodszym ma wiele zalet, m.in.:
- - buduje bliskość i poczucie bezpieczeństwa
- - poszerza słownictwo
- - rozbudza wyobraźnie i ciekawość świata
- - pozwala zrozumieć emocje - swoje i innych
- - obniża poziom stresu stymuluje rozwój mózgu
Nie sposób też nie wspomnieć o Kolejnych sukcesach w programie "Z książką na start" Tym razem osobami który uzbierała 10 naklejek i otrzymały imienny dyplom wspaniałego czytelnika jest Cezary Dąbrowski i Maja Chmielińska. Gratulujemy Cezaremu i Mai oraz życzymy kolejnych sukcesów czytelniczych.
Wszystkich zachęcamy do świętowania z dobrą książką!
Kochani!!!Czytelnicy, już wiecie, że nasza praca została doceniona i nasza biblioteka znalazła się w zacnym gronie 79 instytucji z całej Polski, które zakwalifikowały się do 4 rundy Program Rozwoju Bibliotek. Dzięki udziałowi w programie będziemy starać się tworzyć przestrzeń do zdobywania nowych kompetencji, które pomogą zaprojektować sposób działania i zarządzania biblioteką w nowych czasach. Pragniemy, aby nasza biblioteka pełniła rolę lokalnego centrum aktywności społecznej, aby ludzie spędzali w niej czas, rozwijali swoje zainteresowania, zdobywali nowe umiejętności i wspólnie działali.
Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Już wkrótce rozpoczniemy cykl profesjonalnych szkoleń, który potrwa do 2022 roku. Biblioteka otrzyma też nowy sprzęt, który posłuży m.in. budowie nowej oferty online. A to wszystko po to, by stać się miejscem jeszcze bardziej otwartym i atrakcyjnym. Do tej pory uczestniczyliśmy sześciu szkoleniach, na których poznaliśmy tajniki pracy w zespole, techniki facylitacji, metody przeprowadzania diagnozy lokalnej oraz określiliśmy wizję i misję naszej biblioteki. Zdobytą wiedzę wykorzystamy niebawem , przeprowadzając diagnozę lokalna.