Gry. Zabawy, promocja czytelnictwa i księgozbioru naszej biblioteki oraz innych naszych działań. Piękne konie, rycerze i białogłowy. Dziękujemy Angel Stables of Anna Bashenko and Daniel Tomaszewski za zaproszenie możliwość aktywnego uczestniczenia w turnieju rycerskim w Krasnem. Piękna impreza pokazująca pasje niezwykłych ludzi. Dziękujemy także Stadnina Koni Krasne za pomoc i współpracę oraz KGW Zalesianki i KGW w Krasnem za obecność piękne reprezentowanie naszych lokalnych tradycji.
Dyrektor naszej Biblioteki Renata Żmijewska na IV Konwencie Animatorów Kultury w Siedlcach, zaprezentowała projekt ,,Krasne muzyką i sztuką malowane" w ten sposób promując naszą mała ojczyznę Gminę Krasne oraz podejmowane działania kulturalne na rzecz lokalnej społeczności.
Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury to pierwsze w województwie wydarzenie w całości adresowane do osób zajmujących się animacją kultury oraz edukacją kulturalną. Ambicją Konwentu jest spotkanie oraz integracja środowiska animatorów kultury i pracowników edukacji kulturalnej pracujących w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, szkołach, a także osób będących niezależnymi liderami życia lokalnego, artystów z zacięciem społecznikowskim i wszystkich tych, którym bliskie są zagadnienia animacji kultury.
Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury to: wydarzenie, które stwarza okazję do podzielenia się opinią w sprawie ważnych dla środowiska dokumentów; wydarzenie, którego celem jest wymiana doświadczeń i integracja środowiska animatorów kultury i pracowników edukacji kulturalnej; wydarzenie, które oferuje możliwość doskonalenia zawodowego; wydarzenie, które odbywa się w niebanalnych miejscach.
Pierwsza edycja Konwentu miała miejsce w 2015 roku w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. W 2017 roku Konwent gościł w siedzibie Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka – Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. Trzecia edycja odbyła w 2019 roku w Radomiu. Gospodarzami byli Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” w Radomiu oraz Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
Dziś Panie z PRO QLTURA KGW w Rydzewie, przeprowadziły w naszej bibliotece warsztaty z rękodzieła(szycie ręczne i szycie maszynowe). Na ten czas sala konferencyjna zamieniła się w prawdziwy zakład krawiecki, gdzie uczestniczki, doskonaląc swoje umiejętności, wykonały całą masę przepięknych poduch i uroczych pluszaków. Warsztaty zostały bardzo dobrze odebrane i po raz kolejny wszyscy opuszczali naszą bibliotekę z uśmiechem na twarzy.
Całość zrealizowana w ramach projektu Fundacja reGeneracja.
Fundacja edukacyjno-sportowa reGeneracja stworzona została z myślą o wspieraniu wszechstronnego rozwoju dzieci, młodzieży oraz seniorów, w szczególności zaś pobudzaniu ich aktywności społecznej, kulturalnej, gospodarczej i fizycznej.
Celami naszej organizacji są:
- Inicjowanie i podejmowanie działań wspierających rozwój dzieci i młodzieży, poprzez: Przekazywanie wiedzy z dziedzin nauki szkolnej w formach edukacji pozaszkolnej Pobudzanie i wspieranie aktywności społecznej, kulturalnej i gospodarczej dzieci i młodzieży, Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób młodych, szczególnie pochodzących z terenów wiejskich i małych miejscowości
- Inicjowanie i podejmowanie działań wspierających aktywizację osób starszych, poprzez: Propagowanie idei uczenia się przez całe życie wśród przedstawicieli środowisk seniorskich Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób starszych, poprzez zwiększanie ich kompetencji uniwersalnych i społecznych
- Kształtowanie postaw prozdrowotnych i prosportowych poprzez: Edukowanie w zakresie profilaktyki prozdrowotnej Upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży a także osób dorosłych
- Inicjowanie i wspieranie działań prowadzących do rozwoju sektora pozarządowego.
Pięknie Dziękujemy Pani Katarzynie Hendzel i Pani Annie Lazarskiej oraz wszystkim uczestnikom.
Od godziny 10:00 rozpoczeło się Szkolenie dla NGO i KGW prowadzone przez przedstawiciela mOWES Pana Łukasza Wachowskiego. Wspólnie poszukiwaliśmy pomysłów na działania i pozyskiwanie środków zewnętrznych.
Ideą mOWES jest łączenie działalności komercyjnej i integracyjnej, biznesowej i społecznej. Kompleksowo wspiera przedsiębiorstwa społeczne oraz ludzi, którzy je tworzą. Pokazuje JAK, Z KIM i CZYM budować dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo. Działa w 3 subregionach Mazowsza, świadczy usługi doradcze, finansowo-księgowe, prawne i marketingowe. A co ważniejsze: zna się na tej robocie!
Wykładana przez Pana Łukasza Wachowskiego przedstawiciela mOWES wiedza przeplatała się z konstruktywną dyskusją zgromadzonych. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami oraz nowymi pomysłami projektowymi. Po szkoleniu bogatsi o nową wiedzę i z nowymi pomysłami z zadowoleniem opuszczali naszą bibliotekę.
Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem od samego początku bierze czynny udział w akcji Narodowe Czytanie i za każdym razem z utęsknieniem wyczekujemy następnych edycji. To właśnie tego dnia wszyscy znamienici przedstawiciele naszej gminy spotykają się w jednym gronie by czytać polską literaturę. To wydarzenie dowodzi o tym jak spójnie łączy nas polaków nasza piękna Polska Literatura. Wszystkich Państwa zainteresowanych organizowanym przez nas wydarzeniem pragniemy poinformować, że chociaż w zeszłym roku z powodów panującej pandemii nie mogliśmy się spotkać w tak zacnym gronie to w tym roku już wiemy na pewno, że ich nie zabraknie. Mamy też nadzieję że sytuacja pozwoli na to by naszemu czytaniu mogła towarzyszyć publika. Co będziemy czytać w tym roku?
W tym roku będziemy czytali wybrane fragmenty dramatu Gabrieli Zapolskiej zatytułowanego „Moralność Pani Dulskiej”Możemy wam nawet zdradzić kto będzie się wcielał w czyją rolę a więc:
Bohaterowie utworu
Aniela Dulska – tytułowa pani Dulska, - Elżbieta Załęcka
Felicjan Dulski – mąż Dulskiej, - Dariusz Załuski
Zbyszko – syn Dulskich romansujący z Hanką, - Michał Szczepański
Hesia i Mela – córki Anieli i Felicjana, - Zuzanna Żmijewska i Anna Nowicka
Hanka – służąca w domu Dulskich, - Marysia Augustyniak
Juliasiewiczowa – radczyni, krewna Dulskiej, - Małgorzata Balcerzak
Tadrachowa – matka chrzestna Hanki. Krystyna Otłowska
Skoro już wiecie kto zagra kogo to teraz może pokrótce zapoznamy was z samym utworem
Geneza
Moralność pani Dulskiej powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Premiera odbyła się w grudniu w Teatrze Miejskim w Krakowie.
Pomysł utworu podsunął Zapolskiej jej mąż. Przyjęto, że przy poszukiwaniu wzorców postaci Zapolska zasugerowała się sugestią swojego redakcyjnego kolegi, Leopolda Szenderowicza, który podsunął pisarce postać swojej kamieniczniczki Gołąbowej i jej rodziny.
Pierwowzorem Anieli Dulskiej jest znana z kołtuństwa lwowska mieszczka, niejaka pani Gołąbowa. Nazwisko bohaterki łączy się również ze lwowianką – niejaką Czesławą Dulską, która w odpowiedzi na ankietę ogłoszoną w 1905 roku przez popularny lwowski dziennik „Wiek Nowy” opisała swój system gospodarowania w domu, oparty na egoizmie, skąpstwie i wyzysku służącej.
Wątek najstarszego syna Dulskich, Zbyszka, ma swoje źródło w romansie syna krewnych, pp. Pertaków, stanisławowskich znajomych męża pisarki. Młodzieniec ów romansował – za przyzwoleniem matki i całej rodziny – ze służącą.
Czas i miejsce akcji
Akcja utworu rozgrywa się na początku XX wieku we Lwowie (bądź w Krakowie – w zależności od adaptacji), w salonie państwa Dulskich. Autorka w didaskaliach informuje o umeblowaniu wnętrza: „Dywany, meble solidne… Rogi obfitości, sztuczne palmy, landszaft haftowany za szkłem… Stara piękna serwantka mahoniowa i empirowy ekranik. Lampa z abażurem z bibuły, stoliki, a na nich fotografie”. Sztuka bywa także wydawana i wystawiana na scenie z realiami krakowskimi.
Problematyka dzieła
Sztuka Zapolskiej jest tragifarsą, czyli połączeniem elementów komedii z elementami tragedii. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa, nazywana dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność; życie w zakłamaniu i obłudzie. Przymyka oko na romans jej syna z Hanką, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach (w rzeczywistości Dulska nie wyobraża sobie małżeństwa Zbyszka z Hanką, uważałaby to za hańbę dla jej rodziny i splamienie honoru). Problem pojawia się, gdy Hanka zachodzi w ciążę.
Miejsca akcji: Kraków lub Lwów
Pierwotnie akcja utworu została umieszczona we Lwowie, ponieważ tam pierwotnie miała nastąpić premiera (problemy z obsadą związane z chorobą jednej aktorki spowodowały takie opóźnienie, że premiera została przeniesiona do Krakowa). Jednakże na potrzeby przedstawienia premierowego w Krakowie (i na prośbę ówczesnego dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie – Ludwika Solskiego) autorka przeniosła akcję utworu do tego miasta (dotyczyło to odniesień do rozmaitych miejsc – np. w wersji „lwowskiej” Felicjan Dulski odbywa „spacer” na Wysoki Zamek, a przy ulicy Teatyńskiej musi przyspieszyć, bo „tunel rozbijają”, podczas kiedy w „krakowskiej” celem „spaceru” jest Kopiec Kościuszki, a przyspieszyć musi koło Parku Jordana, bo „zaczepiają”). Później sztukę wystawiano w innych miastach i w zależności od tego, z którą wersją miał reżyser do czynienia (do 1907 roku sztuka krążyła tylko w postaci odpisów), miejscem akcji był Lwów lub Kraków. Dramat został wydany drukiem przez wydawnictwo Orgelbrandów w 1907 roku i była to wersja „lwowska”. Kolejne wydanie (wydawnictwo Lektor) z 1921 roku oparte zostało na jednym z odpisów wykonanych dla potrzeb krakowskiego teatru – akcja umieszczona została w Krakowie. Z uwagi na to, że użyto odpisu prawdopodobnie przeznaczonego dla suflera, wydanie to odznaczało się pominięciem większości didaskaliów; ponadto było dość niechlujne (liczne błędy językowe). Późniejsze wydania aż do 1987 roku wywodziły się przeważnie z tego wydania, z tym że usuwano z nich błędy językowe oraz w mniejszym lub większym stopniu uzupełniano didaskalia. Wszystkie ekranizacje dramatu dzieją się w Krakowie. W 1988 roku wydany został tekst pochodzący z Orgelbranda z akcją we Lwowie. Obecne wydaje się obie wersje, zależnie od pochodzenia źródła.
Ekranizacje
Sztuka Gabrieli Zapolskiej była wystawiana nie tylko na scenach teatrów, ale też adaptowana na potrzeby filmowe. W 1930 roku na jej podstawie powstał pierwszy film pod tytułem Moralność pani Dulskiej w reżyserii Bolesława Newolina. Był to pierwszy w Polsce film dźwiękowy. W późniejszym okresie sztuka była pięciokrotnie adaptowana na potrzeby Teatru Telewizji w latach 1968, 1970, 1992, 2006 i 2013.
W roku 1975 powstał film pod tytułem Dulscy w reżyserii Jana Rybkowskiego, wykorzystujący wątki z tej sztuki. Wątki z Moralności pani Dulskiej wykorzystano też w serialu Z biegiem lat, z biegiem dni... Andrzeja Wajdy (odcinek 7, "Kraków 1907"). 2 października 2015 odbyła się premiera filmu (komedii nieobyczajowej) Panie Dulskie w reżyserii Filipa Bajona z Krystyną Jandą, Katarzyną Figurą i Mają Ostaszewską w rolach głównych. Jest to kontynuacja wątków dramatu, dziejąca się w latach 1954 i 1994.
To tyle jeżeli chodzi o utwór który będziemy czytali tym razem.
Natomiast tych z was których interesuje „Narodowe Czytanie” samo w sobie, zachęcamy do zapoznania się z artykułem poniżej.
Historia
Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura - wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Ogrodzie Saskim.
W 2013 w akcji uczestniczyli już mieszkańcy ponad 700 miejscowości. Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć oraz plakat, autorstwa Piotra Młodożeńca. Odczytywano fragmenty dzieł Aleksandra Fredry.
Trzecią edycję Narodowego Czytania 6 września 2014 również objął swoim patronatem prezydent Bronisław Komorowski. Odczytywano fragmenty Sienkiewiczowskiej Trylogii. Akcja ponownie spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem Polaków – wydarzenie odbyło się w ponad 1500 miejscowościach.
Czwartą edycję akcji w 2015 objęła swoim patronatem para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Przygotowano specjalną krótszą adaptację Lalki Bolesława Prusa po to, by umożliwić różnym instytucjom organizację publicznych odczytów. Kancelaria Prezydenta przygotowała też okolicznościową pieczęć, plakat oraz baner. W akcji uczestniczyło ponad 1600 miejscowości.
Piątą edycję (2016) ponownie objęła swoim patronatem para prezydencka, która wystąpiła w specjalnych spotach emitowanych m.in. w telewizji. Prezydent wystosował okolicznościowy list do obywateli, zachęcający do udziału w akcji. Polacy, w drodze głosowania internetowego, sami wybrali dzieło, które odczytywano następnie w całej Polsce. Sienkiewiczowskie Quo vadis wygrało z takimi dziełami literatury narodowej, jak: Chłopi Władysława Reymonta, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Popioły Stefana Żeromskiego oraz Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Krytyk literacki Tomasz Burek przygotował skróconą adaptację dzieła, którą aktorzy polscy odczytywali w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Transmisję internetową z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim przeprowadziło Polskie Radio.
W szóstej edycji (2017) zaproponowano to, by Polacy po raz kolejny sami wybrali dzieło do publicznego odczytywania. Propozycja Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk obejmowała: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego, Beniowskiego Juliusza Słowackiego oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Ostatecznie obywatele wybrali do odczytania podczas szóstej edycji Wesele. Na tę lekturę głosowało prawie 18 tys. obywateli. W sumie oddano 37 tys. głosów. Dramat autorstwa Stanisława Wyspiańskiego odczytano w wielu miejscowościach w kraju oraz za granicą, m.in. na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii, Portugalii, na Węgrzech, w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kazachstanie i Japonii.
W 2018 akcja Narodowe Czytanie miała specjalny charakter. W nawiązaniu do jubileuszu 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę Para Prezydencka zaproponowała lekturę Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Dodatkowo przez cały rok czytano Antologię Niepodległości, specjalnie przygotowany z tej okazji wybór utworów z kanonu polskiej literatury patriotycznej. Przedwiośnie podczas finału akcji było czytane w prawie 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 33 krajach i 134 miejscach poza granicami Polski.
W 2019 r. wybrano „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”, czyli „teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”. Utwory te reprezentują różne epoki i style, a „łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”. Ósmej odsłonie akcji towarzyszyły plansze komiksowe, autorstwa Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego, które posłużyły jako elementy scenografii podczas czytania nowel w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Kancelaria Prezydenta RP opublikowała także specjalne wydanie nowel w alfabecie Braille'a, które zostało wysłane do ośrodków dla osób niewidomych w całej Polsce.
Edycje
W czasie kolejnych edycji akcji Narodowe Czytanie odczytywane były następujące dzieła polskich literatów:
8 września 2012 – Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
7 września 2013 – dzieła Aleksandra Fredry
6 września 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza
5 września 2015 – Lalka Bolesława Prusa
3 września 2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza
2 września 2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego
8 września 2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego
7 września 2019 – nowele polskie:
Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków – Bruno Schulz
Orka – Władysław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony... – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
2020 – Balladyna Juliusza Słowackiego
2021 – Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej
Na koniec chcieli byśmy jeszcze raz bardzo gorąco zaprosić wszystkich by zjawili się osobiście na kolejną edycję Narodowego Czytania które odbędzie się w Krasnem
Muzeum Rodu Krasińskich
Adama Mickiewicza 40
06-408 Krasne
Zaczynamy o godzinie 9:00
Do zobaczenia!
Na Uroczyste zakończenie Akcji Wakacje z Biblioteką 2021 zaproszeni byli wszyscy rodzice wraz ze swoimi pociechami biorącymi udział w wakacyjnych warsztatach zorganizowanych naszą przez bibliotekę. Spotkanie poprowadziła Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem Pani Renata Żmijewska . Swoją obecnością zaszczycili nas również Wójt Gminy Krasne Pan Michał Szczepański oraz Pani Mariola Moraczyńska Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnem. Po wręczeniu dyplomów uczestnikom naszej dwumiesięcznej przygody,odbył się krótki pokaz slajdów podsumowujący wspólnie spędzony czas i słodki poczęstunek. Wszystko co dobre kiedyś się kończy, i tak jak przywitaliśmy z Wami wakacje, tak teraz nadszedł czas by się z nimi pożegnać. I choć pożegnania są z natury smutne, to my pożegnaliśmy się z uśmiechem na ustach i nadzieją na ponowne spotkanie. Dziękujemy także naszym woluntariuszom zaangażowanym w Akcję Wakacje w Bibliotece:
💗Annie Nowickiej💗
💗Zuzannie Mroczek💗
💗Zuzannie Żmijewskiej💗
💗Pani Katarzynie Karpuk💗
Tydzień 7
W poniedziałek: Pidżama party i kino 7+ .
Wszyscy zasługiwali za na chwilę relaksu, większość zjawiła się w pidżamach a my zadbaliśmy o komfort. Dzieciaki szybko zajęły wygodne miejsca, niedługo potem zaczęła się projekcja pierwszego filmu. Wyświetlaliśmy filmy w kategorii wiekowej 7+. Oczywiście nie obyło się bez popcornu więc wszyscy świetnie się bawili.
Zdjęcia - Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem
W środę: MasterChef junion.
Prawie każdy oglącał tą jakże interesujący telewizyjny show. My zorganizowaliśmy dzieciakom podobne doświadczenie na naszych warsztatach. Wszyscy bez wyjątków zamienili się w szefów kuchni i stworzyli swoją własną pizze. Stworzone pizze zostały przygotowane w piecach piekarni Piekarnia Cukiernia Klementynka za co pięknie dziękujemy. Co do pizzy to:
Pizze kocha cały świat. Za jej wygląd, zapach, smak. Ciasto, zioła jak i ser. Nie zapomnij, jeszcze przecier! Placki kręcić to też sztuka. Każdy w głowę zaś się puka. Gdy do walki z piecem ruszyć. Przygotować kawał duży przyjdzie nam. Pochodzi stamtąd, skąd jest FIAT. Zamiast samochodu, pizze wybrał świat!
Zdjęcia - Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem
W Piątek: Poznajemy roboty.
Na zajęciach dzieci poznały robota edukacyjnego Photon , tworzyły i testowały programy utworzone za pomocą bloczków w aplikacji Photon Coding utrwalając wcześniej poznane zagadnienia. Zajęcia mogliśmy przeprowadzić dzięki Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu z której to wypożyczyliśmy, na czas zajęć, trzy roboty Photon, i trzy i-pady.To wspaniałe, że zawsze można na was liczyć. Jesteście wspaniali, dziękujemy.
Zdjęcia - Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem
Kolejne wydarzenie kulturalne za nami. Dziękujemy wszystkim Państwu za tak liczne przybycie. Dziękujemy również wszystkim artystom, za fantastyczny występ. W pierwszej części koncertu na scenie wystąpili młodzi lokalni artyści. Gościnnie wystąpiła Gabi Borkowska, przenosząc wszystkich w magiczny świat starej polskiej piosenki. Natomiast druga część koncertu należała do Ludowego Zespołu Krasne, który oczarował publiczność i odpowiednio przygotował do występu gwiazdy wieczoru Pani Danuty Błażejczyk. Znana polska piosenkarka przeniosła wszystkich w magiczny świąt muzyki I dosłownie porywała zebranych, by razem śpiewać jak za dawnych lat. Podczas koncertu zostały uhonorowane laureatki plebiscytu na SUPER MAMĘ GMINY KRASNE, które otrzymały wyróżnienia i vouchery od sponsorów Figura Centrum Pięknego Ciała oraz Dom Handlowy A i G Rynkowscy . Koncertowi towarzyszyła wystawa prac wykonanych techniką découpage. Wydarzenie finansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019–2021 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Niedziela 22 sierpnia to także Piknik #SzczepimySię z Kołem Gospodyń Wiejskich w Krasnem na którym nasze gospodynie częstowały gości przygotowanymi przez siebie smakołykami na stołach królowały ciasta i słodkości niezabrakło ciepłych posiłków , rozgrzewające zupki bigos i produkty z grila.Jak mówi mądre przysłowie "przez żołądek do serca" , w ten właśnie sposób nasze gospodynie zachęcały do zaszczepienia się przeciw Covid-19. Mieszkańcy Gminy Krasne mogli więc pożądnie zjeść i się zaszczepić. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych. Na placu targowym przygotowane zostały dwie dmuchane zjeżdżalnie. Przez czły czas trwania pikniku trwały też animacje dla najmłodszych. Było smacznie, wesoło i nawet deszcz nie przeszkodził mieszkańcom Krasnego w zabawie.
Tydzień 6
W poniedziałek: W świecie Pikseli.
Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy się z czego składają się obrazy, nauczyliśmy się posługiwać współrzędnymi i odtworzyliśmy zakodowany pikselowy obrazek pszcółki. Pomogliśmy cyfrowej pszczółce w produkcji miodku pisząc 15 krótkich instrukcji i wypłynęliśmy na szerokie wody programowania, korzystając ze zrobionych własnoręcznie origami statków.
Zdjęcia - Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem
W środę: Ramki na zdjęcia.
Dawać drugie życie starym rzeczom to super fajna sprawa, nasze motto to nie wyrzucać ale wykorzystać. Na dzisiejszych zajęciach zrobiliśmy własnoręcznie ramki do zdjęć wykorzystując do tego kawałki kartonów i korki po winie. Efekt, oszałamiający zresztą oceńcie sami.
Zdjęcia - Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem
W Piątek: Zakodowany słowik.
Baśń Hansa Chrystiana Andersena inaczej.(utrwalamy wiedzę o obrotach i stosujemy pętle)
Na dzisiejszych zajęciach między innymi poznaliśmy fragment baśni o wyjątkowym słowiku. Ustaliliśmy ciąg wydarzeń i napisaliśmy program który pozwolił na odnalezienie słowika.
Zdjęcia - Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem